Néprajz a putnoki Gömöri Múzeumban és Holló László Galériában

Zsuponyóné Ujváry Mária – Kovács Kitti

Néprajz a putnoki Gömöri Múzeumban és Holló László Galériában

1989–2020

INTÉZMÉNY- ÉS GYŰJTEMÉNYTÖRTÉNETI ÖSSZEFOGLALÁS

Gömöri Múzeum

A Gömöri Múzeum létrehozásának gondolatát Dr. Ujváry Zoltán néprajztudós vetette fel először, akit 1978-ban kineveztek a Kossuth Lajos Tudományegyetem Néprajzi Tanszék vezetőjének, és diákjaival elkezdte a gömöri kutatásokat. Tudatosan gyűjtötték a tárgyakat is a majdani múzeum létrejöttéhez. Hosszú éveken át zajlott a szervezőmunka, amelynek eredményeként 1987. február 27-én ünnepi keretek között megnyílt a Gömöri Múzeum. A megnyitást megelőző években és a megnyitás után egy évig É. Kovács László töltötte be a vezetői munkakört. Ez után 1988-tól 2007-ig Bodnár Mónika, majd 2007-től napjainkig Zsuponyóné Ujváry Mária.

A gyűjtemények nyilvántartására a következő leltárkönyveket nyitottak: helytörténeti tárgyi és dokumentum, néprajzi tárgyi és dokumentum, irodalomtörténeti, képzőművészeti és numizmatikai. A 2013-ban kiadott működési engedélyen a gyűjtőköre csak a néprajzira korlátozódott, a többi lezártnak tekinthető. A gyűjteményünk egy részét az állandó kiállításban bemutatjuk, de nagy része raktárban van elhelyezve. Az állományvédelmi felelős évről évre ellátogat hozzánk és műtárgyvédelmi szempontokból ellenőrzi a gyűjteményt.

A Megyei Múzeumi Szervezetek felbomlásával a helyi önkormányzat vette át a múzeum fenntartását. A működését az önkormányzaton belül működő Putnoki Humán Szolgáltató Központ látja el. Az átalakulás első éveiben még szorosan tartottuk a kapcsolatot a Borsod- Abaúj-Zemplén Megyei Múzeumi Igazgatósággal, de az idő elteltével lazult a kötődés. Az első nagy feladat, mellyel meg kellett birkóznunk a Megyei Múzeum dolgozói nélkül a Gömöri Múzeum új állandó kiállításának megvalósulása. A Változó Társadalom Gömörben címet viselő állandó kiállítás a Kubinyi Ágoston Programban két lépcsőfokban valósulhatott meg. 2013-ban már elkészítettük a forgatókönyvét, látványtervét és az összes előírt mellékletet (marketing terv, hasznosítási terv, múzeumpedagógiai terv), igazából ekkor éreztük meg az anyamúzeum hiányát, ahol a különböző osztályokon mindegyik mellékletre jutott egy-egy szakember, de szakmailag egyedül maradva egy néprajzossal, egy teljes és egy részmunkaidős gyűjteménykezelővel, és öt fő közcélú foglalkoztatásban lévő kollegával kellett a munkát elvégezni. A 2013-as pályázat benyújtása előtt a helyi önkormányzat vezetői tudatták, hogy csak a bányászatot bemutató kiállítási egységre adhatunk be pályázatot, melynek a címe Fekete Gyémántok. Ennek a pályázatnak a megvalósítása elutasításra került.

Az EMMI Közgyűjteményi Főosztálya 2014. januárjában telefonon értesített, hogy Bereczky Ibolyát küldi szakmai segítőnek. Nagy örömünkre szolgált, hiszen Bereczky Ibolyának régi kapcsolata van a Gömöri Múzeummal, és év elején látogatást tett a múzeumban. Ő szembesült a már addig elvégzett munkával és kiegészítette azokat. Ebből az alkalomból meglátogattuk a helyi polgármester urat, aki szívélyesen fogadott minket és biztosított arról, hogy támogatja a múzeum fenntartását és minél jobb keretek között való működését. Ez mai napig így van, hiszen az épületek korszerűsítése, karbantartása és fejlesztése azóta is folyamatos. Az idén a Gömöri Múzeum homlokzatát festik, valamint a Holló László Galéria nyílászáróit cserélik ki. A múzeumi rendezvényeket jelenlétével megtiszteli.

A változás hatása a néprajzi területre nem jellemző. A Gömöri Múzeum dolgozói elkötelezettek a múzeumi munka iránt, lelkesek, szeretik az emberi kapcsolatokat és a széles ismertség és ismeretség következtében sokan megkeresik vagy kutatás céljából vagy más információkéréssel kapcsolatosan. Évente közel száz kutató veszi igénybe gyűjteményünket.

A gyarapodás is jelentős, hiszen a már több évtizede fennálló múzeum beépült az emberek tudatába és a közvetlen kapcsolat eredményeképpen már az utcán való találkozáskor is jelzik, hogy szeretnének a múzeumnak ajándékozni. Vásárlás ritkán, vagy nagyon indokolt esetben történik, de arra is nyertes pályázat útján kerülhet sor.

Régiós feladatunknak tekintjük a múlt emlékeinek kutatását, úgy a tárgyi, mint a szellemit, legfőképpen a személyes adatközlésre helyezve a hangsúlyt.

Holló László Galéria

A Holló László Galéria 1994-ben került megnyitásra a nagyközönség előtt. Dr. Lendváry Benőné Seress Sarolta még életében, 1986-ban adományozta lakóházát múzeumi célokra, azzal a kikötéssel, hogy halála után egy éven belül valamilyen kiállítótér nyíljon benne. 1993-ban bekövetkezett halála után Ujváry Zoltán tanszékvezető egyetemi tanár felajánlotta magángyűjteményének jelentős részét, mellyel megalapozta a képtár létrejöttét, és mivel az adomány nagy részét Holló László festmények, grafikák, vázlatok tették ki, az ajándékozó kérésére felvette az intézmény a művész nevét. Az állandó kiállításban a Holló festmények és grafikák mellett megtekinthető Bodó Sándor: Történelmi érmék, Medgyessy Ferenc: Táncoló lány, valamint érmék és kisplasztikák is. A galéria folyosóján állandó kiállításban Imolay dr. Lenkey István által adományozott magyar alkotók ex-librisei tekinthetők meg. Az időszakos kiállító teremben gyakran változnak a tárlatok. A helyi alkotók mellett távolabbról, sőt külföldről érkezett művészek is lehetőséget kaptak a bemutatkozásra, pl. francia, szlovák, lengyel. Vándorkiállításon szerepelt már a közel 1500 db-ból álló ex-libris gyűjtemény, az 50 db bekeretezett Holló grafika, valamint a „Mátyás király Gömörben” című könyv illusztrációjaként 28 db tabló.

Az évről évre megismétlődő Karácsonyi tárlathoz valamint az aktuális kiállításokhoz múzeumpedagógiai foglalkozásokat szervezünk. Zsuponyóné Ujváry Mária 1991. szeptember 1-től a Gömöri Múzeum népművelője lett. 1994-ben a Galéria megnyitásakor áthelyezték ide vezetőnek.

ERŐFORRÁS-ELEMZÉS

A múzeum a Putnoki Humán Szolgáltató Központ keretében működik.  A múzeum szakalkalmazottai:

  • Zsuponyóné Ujváry Mária néprajzos muzeológus, népművelő, német középfok, Pro-Gömör-Gömörért díj 2004.
  • Kovács Kitti Erzsébet gyűjteménykezelő, műtárgyvédelmi asszisztens, angol középfok
  • A fél munkaidős teremőr státusz jelenleg nincs betöltve, mivel a kolleganő nemrégiben leszámolt.

Rajtuk kívül a múzeumban három nem szakalkalmazott munkatárs dolgozik adminisztrátori munkakörben.

INTÉZMÉNYI INFRASTRUKTURÁLIS HELYZET

A Gömöri Múzeum épülete hosszú múltra tekint vissza. A város főterén, az Andrássy Dénes

és a Kossuth Lajos utca sarkán álló ház Putnok egyik legrégibb épülete. Az 1980-as évek közepén a szövetkezet kiköltözött belőle, s alkalmasnak vélték a múzeumi intézmény létrehozására. A belső felújításokat a Putnoki Bánya, az Egyetértés Mezőgazdasági Termelőszövetkezet és a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Múzeumi Igazgatóság végezték.

A múzeum kiállító és múzeumpedagógiai tere: 251 m2-en működik. Állandó kiállító terem: 144 m2; időszakos kiállító terem: 24 m2; foglalkoztató terem 40 m2; raktár: 26 m2; előtér: 17 m2.

Az épület jelentős állagmegóvása 2005-2006-ban történt. Putnok város önkormányzata Tamás Barnabás polgármester vezetésével jelentős pályázatot nyert külső és belső felújításra. Kicserélték a nyílászárókat, radiátorok felszerelésével korszerűsítették a fűtést, mozgáskorlátozott feljárat és vécé lett kialakítva és cserélték a tetőzetet is.

A Gömöri Múzeumban az új állandó kiállítás Vátozó társadalom címmel az EMMI Kubinyi Ágoston programban nyert pályázat keretében két lépcsőfokban került felújításra. Az első 2014-ben beadott pályázaton a múzeum fogadóterét, a Serényi szalon, valamint a Mesterségek utcája jött létre. 2015-ben megújult a néprajzi és a helytörténeti kiállítóterem, mely 2016. november 10-én a került átadásra. A világítás részlegesen UV-sugárzás mentes, ahol nem az, ott törekedtünk rá, hogy csak szórt fény érje a tárgyakat, ne közvetlen sugárzás, valamint csak a látogatók jelenlétben vannak megvilágítva a tárgyak, mozgásérzékelők segítségével. A kiállításban ügyelünk arra, hogy a látogatók érzékeljék, hogy mi az a határ, ahová már nem

léphetnek be, vagy fel. Nyertes pályázatnak köszönhetően két darab ipari Trotec páramentesítő készüléket sikerült beüzemelni, mellyel a múzeum dohos levegője frissre cserélődött, valamint pára- és hőmérsékletmérő műszerrel folyamatosat mérjük az értékeket.

A központi épületben lévő raktárunkban jelenleg vegyes raktározás zajlik. Többnyire néprajzi textíliák találhatók itt, de sok az újonnan bekerült egyéb még beleltározásra váró tárgy, valamint itt tároljuk a kiállításokhoz használt segédanyagokat, székeket, tisztítószerek egy részét is. A raktár maximálisan kihasznált, melyben Dexion-Salgó polcrendszerre helyezzük a

műtárgyakat tartalmazó dobozokat, ezeknek csak töredéke savmentes. A padló PVC borítású, ami klór tartalma miatt károsan hat a környezetére, így a műtárgyakra is. A nyílászárók nincsenek UV védelemmel ellátva.

Külső raktár

Elengedhetetlen a külső raktár épületének teljes körű felújítása, melyre Putnok Város Önkormányzata már pályázatot adott be. A műtárgykörnyezetnek nem felel meg a klimatizáció teljes hiánya. Az épület adottságait kihasználva igyekszünk a különböző szerves és szervetlen műtárgyakat tárgycsoportonként külön termekben Dexion-Salgó polcrendszeren tárolni, részben savmentes dobozokban. Kialakításra került egy nagy teremben a fertőzött tárgyak (szú) elkülönítése. Az újonnan gyűjtött anyagot csak a megfelelő vizsgálat és fertőtlenítés után helyezzük el raktári helyére. A raktári anyag felügyelete a megbízott szakmuzeológus és a raktáros- gyűjteménykezelő feladata (műtárgyvédelmi asszisztens), ők felelnek a gyűjteményi rendért, a tárgyak épségéért, nyilvántartásukért és azok megőrzéséért. A tárgyak kikerülésekor (pl. kiállítások, múzeumpedagógiai foglalkozások, kutatások) mozgatási naplót kell vezetni, mely intézményünkben rendelkezésünkre áll. A kiadott tárgyakról listát készítünk, naplóban fűzzük le, melyet az átadó és átvevő kézjegyével ellát. A műtárgyak biztonságtechnikai védelmét riasztórendszer szolgálja.

Holló László Galéria

Putnok, Rákóczi út 14.

1994-ben nyitotta meg kapuit, melynek gyűjteménye képzőművészeti leltárkönyvbe került beleltározásra. Az irodában egy darab gyenge teljesítményű számítógép található. A 2015-ben pályázat útján a Múzeum Digitár nyilvántartási rendszerben folyamatosan feltöltésre kerül a gyűjtemény. Az utolsó revízió 2011-ben történt. Terveink szerint 2019 második felében revíziót végzünk. A gyűjtemény ép állapotú, selejtezés nem szükséges.

2019. tavaszán járásszékhelyű területi múzeumok számára kiírt pályázat keretében szeretnénk az állományvédelmet javítani savmentes dobozok és szekrények beszerzésével, valamint a szú szakszerű eltávolításával.

GYŰJTEMÉNYI ADATOK

A gyűjtemény 3 db gyarapodási naplóban van bevételezve. 2018-ban 57 tételben 1507 db gyarapodás volt, amely ajándékozás útján került a múzeumba. Az Adattári-dokumentumtári gyűjtemény összesen 13 db leltárkönyvben van nyilván tartva. Az összes beleltározott 28 892 db dokumentum. Néprajzi tárgyi gyűjtemény 3 db leltárkönyvben beleltározott 4 893 db tárgy.

3 db Képzőművészeti leltárkönyvben 2624 db, 1db Irodalomtörténeti leltárkönyvben 608 db, 1 db Numizmatikai leltárkönyvben 590 db van beleltározva. A néprajzi leltárkönyv nyitott. Hendrik Dávid történész megbízási szerződéssel dolgozott a Gömöri Múzeumban 2014-2016 között, ebben az időben a helytörténeti leltárkönyvbe beleltározásra kerültek a tárgyak, dokumentumok, többek között az NKA pályázaton nyert Putnok régi képeslapokon.

Segédgyűjtemény: könyvtár. 5894 db leltározott könyv, periodika. Fotótár: 26 430 db leltározott fotó-negatív, pozitív.

NYILVÁNTARTÁSI ÉS DIGITALIZÁLÁSI HELYZET

A leltárkönyvbe már beleltározott gyűjteményi egységeknek elkezdődött a digitalizálása. 2015-ben pályázat útján a Múzeum Digitárral van szerződésünk. Feltöltött tárgy összesen: 8646 db Publikált tárgy: 642 db.

A Forum Hungaricum Nonprofit Kft.-vel 2017-ben kötöttünk szerződést. Az általuk számítógépen rögzített, egyéb szoftverrel nyilvántartott műtárgyak száma: 43110 db. 2018-ban 2529 db dokumentum volt feltöltve. 2017-2018-ban 5191 db dokumentum lett összesen feltöltve a mandadb.hu oldalra.

A Gömöri Múzeum nyilvántartási adataival számítógépen rögzített, egyéb szoftverrel nyilvántartott műtárgyak száma összesen 2018. december 31-ig: 66274.

ARCHÍVUMI, KÖNYVTÁRI GYŰJTEMÉNYEK

Könyvtár: 5894 db leltározott könyv, periodika. Fotótár: 26 430 db leltározott fotó-negatív, pozitív.

LEGFONTOSABB KIADVÁNYOK

Bodnár Mónika 1993-ban Múzeumi Könyvtár címen indított könyvsorozatot, melynek 2006-ig 14 kötete jelent meg. Dr. Ujváry Zoltán a Holló László Galéria létrejötte után 1995-ben Alkotók és alkotások címen könyvsorozatot indított. Az idők folyamán a sorozat kiadását a Tompa Mihály Gömöri Kulturális Egyesület vállalta át. A Gömöri múlt és jelen című könyvsorozat első kötete 2009. novemberében látta meg a napvilágot, melyet Zsuponyóné Ujváry Mária indított el és azóta is a sorozat szerkesztője. Az utolsó két könyvsorozat napjainkban is él. 2015-2016-ban az új állandó kiállításhoz kiállítás vezetőt és múzeumpedagógiai füzeteket jelentettünk meg úgy a Gömöri Múzeumnak, mint a Holló László Galériának.

Múzeumi Könyvtár sorozat kötetei:

  • T. Horányi Ilus: Virágszemekkel. Egy bábművész életútja (1993.)
  • Polgáriné Katrenics Mónika: Hontalanul (Soldos Béla életútja) (1997.)
  • Bodnár Mónika – Boldogh Sándor: Társadalom – Természet (1997.)
  • Ráczi Győző – Varga Péter: Gömöri tájakon (1997.)
  • Tanulmányos a Bódva-völgye múltjából (1999.)
  • Ráczi Győző: Tompa virágai (2000.)
  • Neszádeliné Kállai Mária: A gömöri csipke (2001.)
  • Írások, emlékek Tompa Mihályról (2002.)
  • Bodnár Mónika: A Gömöri Múzeum története és a térség közművelődési életében betöltött
  • szerepe. *Tanulmányok Gömör megyéről. (2002.)
  • Makoldi Sándorné: Feltáruló leplek. (Archaikus népi textíliák Gömörből). (2003.)
  • Bodon Gabriella: A Bodon család ezeréves története (2004.)
  • Bodnár Mónika: Putnok és a Serényi család (2005.)
  • Eperjesi Lászlóné Paranai Mónika: Gömöri csomós hímzés (2005.)
  • Görcsös Mihály: Debrőd története és népi gazdálkodása (2006.)

Alkotók és alkotások sorozat kötetei:

  • Faggyas István: A művészet és a néprajzos helytörténeti kutató (1995)
  • Faggyas István: Gömöri örökség az É. Kovács-család művészetében (1995)
  • Faggyas István: Őszi Virágok (1997)
  • É. Kovács Lászlóné sz. Babus Éva: Életfa (1999)
  • Kortárs művészek – Ujváry Zoltán ajándéka a Holló László Galériának (1999)
  • É. Kovács László: Szabadtéri gyűjtemények Gömörszőlősön (1999)
  • L. Radácsi Judit – B. Galambosi Edina: A Gömöri Múzeum és a Holló László Galéria
  • Putnokon (2002)
  • Igó Aladár (2002)
  • Ujváry Mária: Törékeny varázslatok
  • Ujváry Mária: Törékeny varázslatok
  • Vitéz Ferenc: Holló László grafikái (2004)
  • Zajácz Tamás: Bőrvilág
  • Neszádeliné Kállai Mária: Viseleti darabok Gömörből (2013)
  • Orosz Margit: Tűnődés (2013)
  • Veres János: A basa sípja (2013)
  • Bodnár Jánosné Szőke Erzsébet gobelinművész (2014)
  • Orosz Margit: A csend hangjai (2015)
  • Neszádeliné Kállai Mária: A gömöri csipke (2018)
  • Ujlaki Csaba: Mesés játékok (2019)

Gömöri múlt és jelen sorozat kötetei:

  • Írások Tompa Mihályról. Putnok, 2009.
  • Andók György: A mezőgazdasági szakképzés Putnokon. Putnok, 2010.
  • É. Kovács László: Egy angol lady, akiből magyar honleány lett. Gömörszőlős, 2014.
  • A putnoki gimnázium 50 éve, 1963—2013. Putnok, 2014..
  • Tompa Mihály Virágregék Repity Aranka akvarelljeivel. Gömörszőlős—Putnok, 2015.
  • „Ősszel születtem én: tavasz leend, mikor rám esteledik…” Bibliográfia a 200 éve született
  • Tompa Mihály életéről és munkásságáról. Gömörszőlős – Putnok 2017.

Kiállításvezetők:

  • Változó társadalom Gömörben (2015)
  • Művészet síkban és térben – Holló László festő- és grafikusművész festményei és grafikái, valamint válogatás a Holló László Galéria gyűjteményéből (2017)

ÁLLANDÓ KIÁLLÍTÁSOK, JELENTŐSEBB IDŐSZAKI TÁRLATOK

Az állandó kiállítás a 32 év alatt négyszer újult meg. 1. Gömöri képek, 2. Természet és társadalom, 3. Dél – Gömör öröksége, 4. Változó társadalom Gömörben. Az utolsó kiállításunk két ütemben lett felújítva.

Vándor kiállítások: A Gömöri Múzeum tárgyi, dokumentumtári gyűjteményét nemcsak házon belül állítjuk ki, hanem a raktáron lévők közül különböző témákban kölcsön adunk egy–egy alkalomra és időszakokra. A hímes tojás gyűjtemény Rozsnyón a Kisgalériában (Felvidék) volt látható. A putnoki Expón, a miskolci BOKIK bálon Putnok bemutatkozása keretében néprajzi tárgyakat állítottunk ki. De korábban volt már kiállítás Trízsben, Ragályon, helyben a Polgármesteri Hivatalban, a Putnoki Városi Könyvtárban, a Serényi László Általános Iskolában.

Időszakos kiállítások: Az állandó kiállítás mellett mindig működik egy időszakos kiállító terem, ahol havonta, kéthavonta váltakozik a tárlat. A megnyitó ünnepségeken az ismeretszerzésen túl baráti beszélgetésekre, kapcsolattartásra is lehetőség adódik. Változatos témákat mutatunk be, például: egyházi, irodalomtörténeti népi építészeti, helytörténeti, népművészeti.

INTÉZMÉNYI KÜLDETÉS, KONCEPCIÓ, TUDOMÁNYOS PROJEKTEK, EGYÜTTMŰKÖDÉSEK

A Gömöri Múzeum 1987-ben, a Holló László Galéria 1994-ben (továbbiakban Múzeum) nyílt meg a Borsod- Abaúj- Zemplén Megyei Múzeumi Igazgatóság fennhatása alatt. Gyűjti, kutatja, felkutatja, megőrzi és a világ számára közkinccsé teszi azokat a természeti értékeket, melyek a Kárpát-medencében, szűkebben mérve annak északkeleti részén, korunkban, valamint az elmúlt évmilliók során létrejöttek. Gyűjti, kutatja, felkutatja, megőrzi és a világ számára közkinccsé teszi az emberi tevékenységnek azokat a tanújeleit, melyek az embernek az őt körülvevő világgal, különösképpen pedig az őt körülvevő többi emberrel való kapcsolata hozott létre. A Múzeum emlékeket őriz, gyűjt, kutat és maga is emlékeket kelt. Mindezt a kulturális- és természeti örökség körében, nyitottan a közösség számára, a Múzeumot fenntartó közösség hasznára.

Mit tekintünk értéknek? Múzeumunk mind a múlt, mind a jelen természeti és emberi környezetéből olyan elemeket őriz, melyek a ma embere, valamint gyerekeink és unokáink számára segítenek meghatározni, hogy hogyan is részei ők ennek a világnak, mi az a történet, melynek szereplőivé váltak. A Múzeumot a közösség tartja fenn, ezért arra törekszünk, hogy az általunk őrzött értékekhez a közösség minden rétege hozzáférjen. Munkánk során a gyűjtés, kutatás, felkutatás, megőrzés, valamint a közkinccsé tétel, a tudományos kutatás, a közművelődés és szórakoztatás múzeumi egyensúlyának megőrzésére törekszünk. Ennek érdekében gyűjteményi raktárt tartunk fenn; adományokat fogadunk; néprajzos és gyűjteménykezelő szakemberünk közreműködésével biztosítjuk a gyűjteményünk fennmaradását; szakkönyvtárat tartunk fenn; kiállítás vezetői katalógusokat készítünk; kiállításokat készítünk; múzeumi előadások, konferenciák, a múzeumi honlap segítségével közreadjuk a gyűjteményeinkről szerzett ismereteket; kapcsolatot tarunk fenn, közös projekteket valósítunk meg a régió és Putnok közgyűjteményeivel, iskoláival, civil szervezeteivel; kapcsolatokat építünk a múzeum gyűjteményének szélesebb körű bemutatása érdekében; részt veszünk az iskolai és iskolán kívüli oktatásban; kiállításainkhoz és gyűjteményeinkhez kapcsolódóan múzeumpedagógiai programokat szervezünk.

Akikhez szólni akarunk: Putnok Város lakossága – a múzeumlátogató és a múzeumba nem járó közönség egyaránt; Putnok Város iskolái; Putnoki Járáshoz tartozó települések lakosai a régió és az ország iskolái; az óvodás és iskolás generáción túl az aktív munkavégzők, valamint a szépkorúak; Putnok Város hazai és külföldi vendégei; Magyarország és a világ múzeumi szakemberei, kutatói.

Jövőkép

Véleményünk szerint a jövőben a múzeumok létére egyre nagyobb szükség van, hogy azok az érdeklődésű emberek, akikhez közel áll ez a terület tudjanak hol találkozni, még nagyobb jelentősége van, hogy a felnövekvő generáció megismerje a múlt emlékeit. Nagyon szeretnénk a jövőben, hogy ha lehetőség nyílna arra, hogy a raktárban lévő műtárgyak látvány raktár építésével bemutatásra kerüljenek.

A NÉPRAJZOS TERÜLETEN DOLGOZÓK SZEREPVÁLLALÁSA A MÚZEUMPEDAGÓGIAI, ISMERETÁTADÁSI TERÜLETEN

A Gömöri Múzeum néprajzosa a helyi és a környező települések iskoláiban, valamint a határ másik oldalán (Szlovákiában, Tornalja, Rimaszombat, Rozsnyó, Bátka) munkájával nagy szerepet tölt be az ismeretátadásban: kiállításmegnyitás, múzeumpedagógiai foglalkozások (tojásfestés, körmöcskézés, képeslapkészítés szórt festéktechnikával stb.). Az alábbi  füzetek felhasználásával folynak a múzeumpedagógiai foglalkozások. Folklór ismereti órákat tart a népi táncoktatáshoz is .

Múzeumpedagógiai füzetek:

  • Putnok és a Serényi család – gyakorló feladatlap 14 – 18 éveseknek
  • Grófi szalon – gyakorló feladatlap 6-10 éveseknek
  • A kézművesipar mesterei – gyakorló feladatlap 12-16 éveseknek
  • Népi élet – gyakorló feladatlap
  • Helytörténet – gyakorló feladatlap

FILIÁK, TÁJHÁZAK, KIÁLLÍTÓHELYEK

A Gömöri Múzeum Putnok, Serényi László tér 10. szám alatt található, a Holló László Galéria Putnok, Rákóczi út 14. szám alatt, egymástól 500-600 méterre. A múzeum számít központi intézménynek, a galéria mint kiállítóhely működik.


Irodalom

A térség számára a legfontosabb irodalom az Ujváry Zoltán által indított és szerkesztett Gömör Néprajza sorozat, mely a Debreceni Egyetem Néprajzi Intézetének kiadásában jelent meg.